Piperyna – właściwości i zastosowanie. Jak piperyna działa na organizm człowieka?

piperyna w pieprzu
Herbs on white background - studio shot

Piperyna to składnik pieprzu, odpowiedzialny za jego ostry smak. Jest to substancja znana z właściwości odchudzających, co sprawia, że bardzo często wykorzystywana jest w suplementach diety na odchudzanie. Nie są to jednak jedyne właściwości tego składnika, ma on bowiem zastosowanie również w medycynie. Okazuje się bowiem, iż piperyna może ochronić nas przed różnymi poważnymi schorzeniami. Zobaczmy, czym jest piperyna, jak działa na nasz organizm i czy warto wprowadzić ją do diety?

Co to jest piperyna?

Ziarna pieprzu

Piperyna jest alkaloidem, występującym w pieprzu, znanym z tego, że nadaje tej przyprawie ostry smak. Składnik ten wykazuje również szerokie właściwości zdrowotne, choć najpowszechniej wykorzystywany jest w preparatach na odchudzanie, gdyż przyspiesza termogenezę, usprawniając procesy spalania tkanki tłuszczowej. Zobaczmy, jak piperyna działa na odchudzanie i jakie są jej inne właściwości.

Piperyna na odchudzanie – jak działa?

Piperyna wspomaga termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła, stymulując tym samym procesy spalania tłuszczu przez organizm. Niedawne badania wykazują także, iż piperyna może mieć korzystny wpływ na odchudzanie, zakłócając aktywność genów, kontrolujących powstawanie komórek tłuszczowych.

Piperyna a nowotwory

Badania wykazują, iż zawarta w pieprzu piperyna może hamować rozwój komórek nowotworowych raka piersi. Daje to nadzieję na powstanie w przyszłości leku opartego na tym składniku oraz zawartej w kurkumie kurkuminie. Na razie jednak substancje te nie są wykorzystywane do zwalczania nowotworów w medycynie.

Piperyna na bielactwo

Bielactwo charakteryzuje się brakiem pigmentu w skórze, włosach i tęczówce oczu. Prowadzi to do rozprzestrzeniania się białych plam, często z ciemnymi brzegami. Choć schorzenie to nie powoduje bólu, stanowi dość poważny defekt estetyczny.

Badania wykazują, iż piperyna i jej pochodne mogą pomóc w namnażaniu melanocytów (komórek barwnikowych skóry) u osób z wykrytym bielactwem nabytym.

Piperyna na pamięć i poprawę nastroju

Częste spożywanie piperyny może skutecznie wpłynąć na pamięć i koncentrację. Suplementację tego składnika zaleca się przede wszystkim osobom, które mają problemy z zapamiętywaniem. Substancja ta spowalnia również neurodegenerację i może ochronić przed rozwinięciem choroby Alzheimera. Niektóre testy wykazały również, że piperyna może złagodzić objawy depresji.

Piperyna wspomaga trawienie i przyswajanie witamin

Piperyna zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, poprawiając trawienie. Wspomaga również wchłanianie niektórych witamin minerałów, między innymi:

  • selenu;
  • beta-karotenu;
  • witaminy B
  • koenzymu Q10;
  • kurkuminy.

Właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe piperyny

Piperyna ma także działanie antybakteryjne. Wykazano, iż odpowiednia dawka ekstraktu z pieprzu czarnego może zwalczyć między innymi gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), a także inne bakterie, takie jak: Klebsiella aerogenes, Chromobacterium violaceum czy Bacillus sphaericus. Piperyna wykazuje również działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Jak stosować piperynę?


Zalecana dawka piperyny wynosi 5-10mg, 1-2 razy dziennie przez ok. 3 miesiące. Po 2 miesiącach przerwy można ponownie przeprowadzić kurację.

mężczyzna pędzi na rowerze

Tabletki z piperyną najdziemy w sklepach zielarskich, aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Standardowe stężenie piperyny w takich tabletkach wynosi ok. 60 procent, jednak najskuteczniejsze są produkty, zawierające jej aż 95 procent. Można oczywiście postawić także na spożywanie samego pieprzu, jednak stężenie piperyny w tej przyprawie wynosi zaledwie 6 procent, a nadmierne spożywanie pieprzu może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak biegunki, nudności, wymioty.

Piperyna często stosowana jest także jako jeden ze składników w produktach na odchudzanie. Połączona z innymi naturalnymi produktami, wspomagającymi spalanie tłuszczu, może przyczynić się do przyspieszenia efektów utraty zbędnych kilogramów.

Piperynę znajdziemy także w niektórych suplementach diety dla mężczyzn, takich jak Testolan lub Nutrigo Lab Burner.

Kto może stosować piperynę, a kto powinien jej unikać? Przeciwwskazania

Czy piperynę mogą suplementować wszyscy? Jako substancja naturalna jest ona w dużej mierze bezpieczna dla zdrowia, o ile ktoś nie ma uczulenia na ten składnik. Aczkolwiek należy przyjmować ją rozsądnie. Warto wiedzieć, iż piperyna może wchodzić w reakcje z różnymi lekami, przyspieszając wchłanianie niektórych składników.

Nadużywanie pieprzu może być szkodliwe także dla osób, mających problemy z żołądkiem, szczególnie dla tych, którzy cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy lub zmagają się z wrzodami żołądka. Piperyna zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, co może przyczynić się do powstawania zgagi i nieprzyjemności, związanych z układem pokarmowym. Piperyna może działać także drażniąco na śluzówkę żołądka.

Piperynę zaleca się stosować wraz z kurkuminą, która zwiększa pozytywne działanie tego składnika.

Piperyna – podsumowanie

Piperyna jest związkiem naturalnym, wykazującym szeroki zakres właściwości zdrowotnych. Choć najbardziej popularna jest jako wspomaganie odchudzania, przyczynia się również do poprawy koncentracji, chroni przed nowotworami, bielactwem oraz innymi poważniejszymi schorzeniami. Stosowana systematycznie w odpowiedniej dawce może przyczynić się do poprawy kondycji zdrowotnej każdego człowieka.

ziarna pieprzu w słoiku

Piperyna najczęściej stosowana jest przez osoby na diecie odchudzającej oraz sportowców na redukcji. Badania wykazują, iż może mieć pozytywny wpływ na zdrowie każdego z nas, dlatego warto rozważyć suplementację tego składnika.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.