Niski poziom testosteronu u mężczyzn – przyczyny, objawy. Jak sobie z tym radzić?

Testosteron to podstawowy męski hormon płciowy będący organicznym związkiem chemicznym z grupy androgenów. Produkcja testosteronu odbywa się w komórkach śródmiąższowych znajdujących się w jądrach, w niewielkich ilościach hormon wytwarzany jest przez korę nadnerczy oraz jajniki i łożysko u kobiet. Niski poziom testosteronu jest przyczyną wielu nieprawidłowości w działaniu organizmu, objawy obejmują zaburzenia erekcji, spadek libido, zmniejszenie gęstości mineralnej kości.

para mająca wysoki poziom testosteronu

Testosteron ma wpływ na wiele bardzo ważnych funkcji, w tym:

 • rozwój kości i masy mięśniowej,
 • kształtowanie płci i cech płciowych,
 • wytwarzanie się wtórnych cech płciowych tj.: budowa ciała, głos, owłosienie, zarost,
 • spermatogeneza.

Objawy niskiego poziomu testosteronu

Badania naukowe definiują niski poziom testosteronu jako mniej niż 300 nanogramów (ng) hormonu na decylitr krwi (dl).

Poniżej prezentujemy typowe symptomy występujące u mężczyzn z obniżoną wartością hormonu we krwi. Niektóre objawy mogą odczuwać także kobiety.

Sprawdź: Eron Plus – pomoc w walce z zaburzeniami erekcji

1. Problemy z erekcją

Niski poziom testosteronu może spowodować trudności w uzyskaniu i utrzymaniu erekcji.

Testosteron pobudza tkanki prącia do wytwarzania tlenku azotu, który rozpoczyna szereg reakcji chemicznych prowadzących do erekcji.

Przy bardzo niskim poziomie hormonu, uzyskanie erekcji może się okazać niemożliwe.

Warto zwrócić uwagę, że na zaburzenia erekcji mają wpływ również inne czynniki:

 • palenie tytoniu,
 • problemy związane z funkcjonowaniem tarczycy,
 • wysoki poziom cholesterolu,
 • cukrzyca,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • spożywanie alkoholu,
 • stres i lęk.

2. Osłabienie struktury kości

Testosteron pomaga wytwarzać komórki kościotwórcze i utrzymywać właściwą objętość kości. Wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu gonad, które powodują obniżenie się poziomu tego hormonu, mogą prowadzić do osłabienia struktury kostnej, a tym samym sprawić, że kości będą bardziej podatne na złamania, a ich zrastanie może przebiegać dłużej.

3. Hipogonadyzm

Mężczyźni z obniżonym poziomem testosteronu mogą doświadczyć zmniejszenia rozmiaru jąder, który świadczy o niedoczynności tego organu. Niedoczynność jąder może pojawić się w okresie pokwitania, co skutkuje opóźnieniem lub brakiem dojrzewania płciowego. Objawami dostrzegalnymi są: zaburzenia w rozwoju prącia i jąder, brak owłosienia łonowego oraz zarostu, brak popędu seksualnego, brak procesu mutacji głosu. Występują także wahania nastroju, ogólne osłabienie oraz blada, sucha cera. U mężczyzn starszych, po 50 roku życia, pojawia się hipogonadyzm wtórny będący objawem starzenia się organizmu i przekwitania (andropauzy).

4. Zmniejszenie ilości nasienia

Nasienie jest płynem, który pomaga plemnikom poruszać się w kierunku komórki jajowej. Stanowi większą część męskiego ejakulatu. Testosteron stymuluje produkcję nasienia, a jego niskie wartości mogą wpłynąć na jakość spermy, zmniejszyć jej ilość, co może prowadzić do bezpłodności.

5. Obniżony popęd seksualny

Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu odczuwają spadek popędu płciowego, co skutkuje zmniejszeniem aktywności seksualnej.

6. Zmniejszenie masy mięśniowej

Testosteron odgrywa ważną rolę w rozwoju masy mięśniowej, a jego niski poziom może spowodować znaczną jej utratę, oraz spowodować zmniejszenie siły mięśni.

7. Uderzenia gorąca

Wiele osób, zwłaszcza kobiet, uderzenia gorąca kojarzy z objawami towarzyszącymi menopauzie, jednak niski poziom testosteronu może również powodować pojawienie się tego objawu.

8. Osłabienie

Wiele objawów niskiego poziomu testosteronu dotyczy sfery psychicznej: znaczny spadek energii życiowej, brak pewności siebie, niechęć do podejmowania działań, wahania nastroju, rozdrażnienie, osłabienie zdolności do koncentracji i zapamiętywania, zaburzenia snu, łącznie z bezsennością, oraz obniżenie ogólnej wydolności organizmu.

9. Zwiększony poziom tkanki tłuszczowej

Zmniejszenie poziomu testosteronu może prowadzić do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha. W niektórych przypadkach u mężczyzn dochodzi do ginekomastii, czyli powiększenia i bolesności gruczołów piersiowych.

Niski poziom testosteronu – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Każdy, kto doświadcza jednego lub więcej z wymienionych objawów, powinien zwrócić się o pomoc lekarską. Aby zdiagnozować niski poziom testosteronu, lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad i przegląd wszystkich objawów subiektywnych, odczuwanych przez pacjenta, oraz obiektywnych, dostrzegalnych gołym okiem. Dla potwierdzenia diagnozy, lekarz zleci wykonanie badania fizykalnego krwi, które pozwoli określić dokładny poziom testosteronu. Niski poziom testosteronu może także określić badanie gęstości kości.

Niski poziom testosteronu – leczenie

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet można zastosować hormonalną terapię zastępczą, poprawiającą jakość życia. Jest ona skuteczna zwłaszcza u osób, które doświadczyły spadku libido i energii. Polega na przyjmowaniu testosteronu w tabletkach, które rozpuszczają się w jamie ustnej (2-3 tabletki w ciągu doby), koszt takiej terapii to 15-20 zł miesięcznie.

Kolejną metodą są zastrzyki domięśniowe z testosteronu, który wykonuje się raz na kilka tygodni. Terapia zastępcza testosteronem może również występować w postaci plastrów, żelu lub granulek. Większość pacjentów zauważa złagodzenie objawów niskiego poziomu testosteronu w ciągu 4-6 tygodni od rozpoczęcia leczenia.

Należy pamiętać, że nie jest to terapia pozbawiona skutków ubocznych. Dostarczanie testosteronu z zewnątrz sprawia, że receptory hormonalne w organizmie błędnie wysyłają do mózgu sygnał, że poziom testosteronu jest wystarczający. W efekcie mózg wysyła do jąder „wiadomość” do zaprzestania produkcji spermy. Po zaprzestaniu terapii zastępczej testosteronem można zastosować terapię odblokowującą produkcję własnego testosteronu do normalnego poziomu, jednak nie ma wystarczających dowodów, poświadczających skuteczność tej metody w każdym, indywidualnym przypadku. Dlatego mężczyźni chcący mieć dzieci powinni zachować ostrożność. Przeciwwskazaniem są także choroby nowotworowe prostaty oraz gruczołów piersiowych.

Zobacz też: Stymen – czy to dobry środek na wzrost testosteronu?

Jak zwiększyć poziom testosteronu – domowe sposoby

Zmiana stylu życia poprzez zwiększenie aktywności fizycznej oraz wprowadzenie zdrowej diety, może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy jakości życia oraz wzrostu poziomu testosteronu.

Chcąc zwiększyć poziom testosteronu, należy w swojej diecie uwzględnić pokarmy bogate w składniki odżywcze takie, jak:

 • wołowina,
 • owoce morza,
 • jaja,
 • ryby.

Na rynku jest dostępnych wiele suplementów opartych o naturalne składniki roślinne, mające zwiększać poziom testosteronu. Jednym z najskuteczniejszych jest produkt o nazwie Testolan, w którego składzie znajdziemy między innymi: buzdyganek naziemny, kozieradkę, korzeń maca oraz witaminy i minerały. Suplement ten to kompozycja sprawdzonych składników, wspomagających naturalną produkcję testosteronu. Cieszy się uznaniem mężczyzn oraz specjalistów.

Zobacz: Co jeść, aby zwiększyć erekcję. Dieta na poprawę potencji

Poziom testosteronu spada wraz z wiekiem. Szacuje się, że około 2 na 100 mężczyzn ma niski poziom testosteronu i choć problem ten występuje najczęściej u osób starszych, zaburzenia mogą się pojawić także u osób młodszych. Znajomość objawów pomoże w uzyskaniu wczesnej diagnozy i leczenia.

Testolan nie tylko na niski testosteron – sprawdź, jak działa na przyrost masy mięsniowej!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.