Kwas D-asparaginowy (DAA) – czym jest i jak działa?

umięśniony mężczyzna

Poziom testosteronu – jednego z najbardziej anabolicznych hormonów wytwarzanych przez ludzki organizm jest kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój masy i siły mięśni. Wśród specjalnych produktów dietetycznych dla sportowców dużym zainteresowaniem cieszą się tak zwane boostery testosteronu podnoszące jego poziom. Znajdują one zastosowanie szczególnie w przypadku osób odczuwających skutki obniżonego stężenia testosteronu we krwi, które objawia się spadkiem siły fizycznej, przewlekłym uczuciem zmęczenia czy osłabionym libido. Obniżenie poziomu testosteronu może być spowodowane przez wiele czynników, takich jak: zła dieta, stres oraz brak aktywności fizycznej. Kwas d-asparaginowy DAA, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie to prawdziwa rewolucja w dziedzinie boosterów męskiego hormonu anabolicznego.

Czym jest kwas d-asparaginowy?

Mężczyzna DAA

Kwas D-asparaginowy (DAA) to wytwarzany w podwzgórzu, przysadce i jądrach związek chemiczny z grupy aminokwasów. Oprócz DAA wyróżniamy także kwas L-asparaginowy, który jest ważnym budulcem struktury białek. Pełni on w organizmie szereg ważnych funkcji. Do jego głównych właściwości należy wpływ na uwalnianie hormonu wzrostu i hormonu LH, który pobudza jądra do wzmożonej produkcji testosteronu. DAA promuje procesy anaboliczne w organizmie prowadzące do rozwoju muskulatury, wspomaga sprawność seksualną, korzystnie wpływa na procesy myślowe oraz wykazuje działanie detoksykacyjne. Jest to aminokwas endogenny, którego odpowiednia ilość jest syntezowana naturalnie przez procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie.

Kwas d-asparaginowy – właściwości

DAA jest wykorzystywany przede wszystkim jako booster testosteronu. Dla osób odczuwających objawy niskiego poziomu testosteronu i chcą podnieść go w sposób naturalny zastosowanie DAA będzie dobrym wyborem. Oprócz regulowania poziomu hormonów nasila on także wydzielanie hormonu luteinizującego przez przysadkę, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy jąder.

Poniżej przedstawiam inne zalety stosowania kwasu D-asparaginowego w codziennej suplementacji.

Wspomaga budowę masy mięśniowej

Ze względu na swoją rolę w regulacji poziomu testosteronu, kwas D-asparaginowy stał się popularnym składnikiem suplementów dla osób pragnących zwiększyć masę i siłę mięśni.

Odpowiedni poziom testosteronu znacznie ułatwia budowanie wysokiej jakości masy mięśniowej oraz zapobiega odkładaniu się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Testosteron jest silnym hormonem anabolicznym, który poprzez zwiększenie ilości glikogenu w komórkach mięśniowych oraz zdolności organizmu do syntezowania białek prowadzi do zjawiska hipertrofii, czyli wzrostu objętości mięśni. Automatycznie przekłada się to na znacznie większy poziom siły oraz lepsze ukrwienie pracujących mięśni. Ogromne znaczenie ma także wpływ testosteronu na prawidłowy przebieg procesów regeneracyjnych po zakończeniu wysiłku fizycznego.

Ze względu na ilość korzyści wynikających z wysokiego stężenia testosteronu, wielu mężczyzn uprawiających sporty siłowe czy sylwetkowe przyjmuje hormon w formie syntetycznej, dostępny w zastrzykach domięśniowych. Ta metoda przynosi praktycznie natychmiastowe efekty, jednak jest obarczona wieloma skutkami ubocznymi, takimi jak: zatrzymanie produkcji testosteronu w organizmie czy atrofia jąder. Długotrwałe przyjmowanie syntetycznego testosteronu może prowadzić nawet do bezpłodności. Warto również wspomnieć, że nadmierna ilość testosteronu jest konwertowana przez organizm do estrogenów, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia wyjątkowo nieprzyjemnych skutków, w tym: ginekomastii, trądziku, nadmiernej retencji wody oraz nadciśnienia.

Stosowanie DAA jest naturalną i bezpieczną metodą umożliwiającą zwiększenie poziomu testosteronu bez ryzyka wystąpienia szkodliwych dla zdrowia skutków ubocznych.

Booster płodności

Badania naukowe wykazały zdolność kwasu d-asparaginowego do znacznego podniesienia jakości nasienia poprzez zwiększenie ilości i aktywności plemników wytwarzanych w najądrzach u mężczyzn borykających się z objawami bezpłodności. Mechanizm takiego działania jest związany z wpływem DAA na oś HPTA przysadka-podwzgórze-jądra oraz stymulowaniem syntezy gonadoliberyny – hormonu uwalniającego hormon luteinizujący. DAA zwiększa nawet o 60% wydzielanie testosteronu przez jądra, co przekłada się na poprawę szeregu parametrów związanych z męską płodnością. Wysoki poziom tego hormonu zwiększa popęd seksualny, poprawia jakość i trwałość erekcji oraz potęguje doznania.

Zwiększa poziom energii

Jedną z głównych korzyści wynikających z podniesienia poziomu testosteronu jest zwiększona produkcja energii, co może wpływać na lepszą wytrzymałość wysiłkową i poprawę wyników sportowych.

Wpływa na układ nerwowy

Kwas D-asparaginowy wykazuje zdolność do zwiększania poziomu neuroprzekaźników, takich jak dopamina i kwas gamma-aminomasłowy (GABA). Odczuwalnymi skutkami takiego działania mogą być: poprawa nastroju, usprawnienie procesów myślowych oraz ułatwione zasypianie.

Możliwe skutki uboczne suplementacji DAA u mężczyzn

Suplementacja kwasem d-asparaginowym jest naturalną i bezpieczną metodą na zwiększenie poziomu testosteronu. Ewentualne skutki uboczne wynikają najczęściej z niewłaściwego przyjmowania preparatu lub indywidualnych predyspozycji. Nadmierne spożycie kwasu DAA może powodować bóle brzucha, zawroty głowy, nudności, problemy z koncentracją i złe samopoczucie.

Jak i kiedy stosować DAA?

mężczyzna na siłowni

Suplementacja kwasem D-asparaginowym jest rekomendowana przede wszystkim osobom pełnoletnim, które odczuwają objawy związane z obniżeniem poziomu naturalnego testosteronu. Kolejną grupą, której polecane jest stosowanie DAA są osoby związane z różnymi dyscyplinami sportu, takimi jak kulturystyka, podnoszenie ciężarów, crossfit, a także sztuki walki. Stosowania kwasu d-asparaginowego powinny unikać osoby młode, przed 21 rokiem życia, których poziom endogennego testosteronu jest odpowiednio wysoki i nie trzeba go zwiększać. Zbyt duże stężenie testosteronu może nieść ze sobą różne skutki uboczne związane z konwersją do DHT i estrogenu. Przyjmowania kwasu d-asparaginowego powinny unikać kobiety oraz osoby z nadczynnością tarczycy, ponieważ prawdopodobnie zaostrzyłoby to problem.

Rozważ stosowanie DAA, jeśli:

  • jesteś mężczyzną, masz powyżej 21 lat i odczuwasz objawy obniżonego poziomu testosteronu;
  • chcesz poprawić swoje wyniki sportowe i jakość muskulatury;
  • szukasz naturalnego sposobu na podniesienie endogennej produkcji hormonów anabolicznych;
  • masz niskie libido;
  • masz problemy z prawidłową regeneracją potreningową.

Dawkowanie DAA

Standardowa suplementacja DAA zakłada zażywanie od 1,5 do 3 g preparatu dziennie, w kilku porcjach przyjmowanych między posiłkami. Najlepiej zacząć od jak najniższej dawki i stopniowo wprowadzać zmiany obserwując reakcję organizmu.

Jak długo powinniśmy taki specyfik przyjmować? Według zaleceń lekarzy i producentów najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja cykliczna. Przyjmujemy więc produkt przez okres 3-4 tygodni, a następnie robimy 2-3 tygodnie przerwy i zaczynamy kurację na nowo.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.