Johimbina – co to jest? Właściwości i działanie

smukły mężczyzna ćwiczy na świeżym powietrzu

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, z problemem nadmiernego poziomu tkanki tłuszczowej zmaga się ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie. Dodatkowe kilogramy nie tylko zakłócają wygląd naszej sylwetki, ale także pogarszają funkcjonowanie wielu układów w organizmie człowieka.

W ostatnich latach wzrosła świadomość społeczeństwa odnośnie do zagrożeń wynikających z nadwagi. Coraz więcej ludzi stara się walczyć z nadmiernymi kilogramami za pomocą aktywności fizycznej i zmiany nawyków żywieniowych. Dla wielu oznacza to całkowitą zmianę stylu życia, jednak korzyści, jakie daje szczuplejsza sylwetka, wynagradzają trudy procesu odchudzania. Rozwój branży fitness spowodował, że mamy pod dostatkiem miejsc, w których możemy poprawiać własny wygląd.

Prawidłowa dieta i uprawianie sportu to zdecydowanie najważniejsze czynniki decydujące o utracie wagi. Cały proces powinien być uzupełniony odpowiednią suplementacją, która dodatkowo wspomoże spalanie tłuszczu. Jednym z najskuteczniejszych, naturalnych środków jest johimbina. Działanie tej substancji jest szczególnie skuteczne w przypadku osób, które wyróżniają się niskim poziomem otłuszczenia organizmu, ale wciąż walczą z tkanką tłuszczową w najbardziej opornych miejscach.

Co to jest johimbina?

Johimbina jest pozyskiwana z kory wiecznie zielonego drzewa występującego na terenach zachodniej i środkowej Afryki, w tym w Nigerii oraz w Kamerunie, który jest największym eksporterem. Ekstrakt z johimbiny jest używany w medycynie tradycyjnej przez Pigmejów i Buszmenów jako silny stymulant. Na rynku suplementów diety występuje pod postacią chlorowodorku johimbiny w tabletkach lub kapsułkach.

Johimbina jest od wieków uznawana za bardzo skuteczny afrodyzjak oraz jako naturalny lek zwalczający zaburzenia funkcji seksualnych. Jej popularność rośnie w kręgach sportowców, którzy wykorzystują johimbinę jako silne wspomaganie procesu spalania tkanki tłuszczowej. Działanie johimbiny jest zdecydowanie odczuwalne i gwałtowne, dlatego osoby chcące rozpocząć suplementację powinny zacząć od najniższych możliwych dawek i obserwować reakcję swojego organizmu.

Właściwości Johimbiny

Działanie johimbiny opiera się na jej zdolności do stymulowania centralnego układu nerwowego i zwiększaniu wydzielania hormonów: adrenaliny i noradrenaliny do krwiobiegu. Wykazuje także silne działanie termogeniczne, ułatwiające redukcję tkanki tłuszczowej.

Najważniejsze właściwości johimbiny obejmują:

Zwiększanie poziomu adrenaliny i noradrenaliny – czego efektem jest nasilona lipoliza, czyli proces rozpadu tłuszczu. Efektywność tego procesu można zwiększyć poprzez przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety oraz aktywność fizyczną.

Poprawianie nastroju – niektóre doniesienia naukowe sugerują, że johimbina może pomóc złagodzić sytuacje stresowe, niepokój i strach. Ma to związek ze zwiększonym wydzielaniem adrenaliny przez nadnercza.

Wspieranie funkcji seksualnych – johimbina była od wieków stosowana jako afrodyzjak. Zażycie środka zawierającego ten alkaloid powoduje zwiększony napływ krwi do narządów płciowych, co może okazać się pomocne w zwalczaniu zaburzeń erekcji. Johimbina stymuluje ośrodek erekcji w rdzeniu kręgowym oraz ośrodek ejakulacji, wzmagając wytrysk nasienia.

Poprawa krążenia krwi – johimbina wykazuje działanie wazopresyjne. Skutkiem tego działania jest poszerzenie światła naczyń krwionośnych.

Johimbina jako wsparcie procesu redukcji tkanki tłuszczowej

Mechanizm działania johimbiny polega na blokowaniu receptorów alfa-2-adrenergicznych, co automatycznie zwiększa aktywność układu współczulnego, który jest „sterownikiem” reakcji obronnych organizmu w sytuacjach stresowych i w obliczu zagrożenia. Wskutek tego dochodzi do zwiększonego wydzielania hormonów adrenaliny i noradrenaliny w organizmie, czego jednymi z efektów są zwiększone ciśnienie tętnicze krwi, podwyższona temperatura ciała oraz przyśpieszona akcja serca. Krótko mówiąc, johimbina wprowadza nasz organizm w stan gotowości.

Johimbina

Receptory alfa-2-adrenergiczne występują licznie w miejscach odkładania się szczególnie „opornej” i trudnej do zredukowania tkanki tłuszczowej w okolicach bioder, dolnej części brzucha, na pośladkach i udach. Zwiększony na skutek działania johimbiny poziom hormonów oraz obecne w tkance tłuszczowej receptory beta-2 aktywują proces lipolizy, czyli rozpadu i utleniania komórek tłuszczu.

Wiele badań klinicznych wykazało skuteczność johimbiny w walce z nadmiernym poziomem tkanki tłuszczowej. Większość z nich polegała na podawaniu wybranej grupie osób będących na diecie redukcyjnej suplementu zawierającego johimbinę lub placebo. W grupie stosującej prawdziwy środek odnotowano lepsze wyniki pod względem ilości straconych kilogramów niż w przypadku grupy przyjmującej placebo. W pierwszym przypadku zauważono także zwiększoną ilość energii podczas treningu fizycznego, co opóźniało moment wystąpienia zmęczenia.

Johimbina jako środek zwalczający zaburzenia erekcji

Johimbina od wieków stosowana była jako naturalny środek w leczeniu zaburzeń funkcji seksualnych oraz jako silny afrodyzjak. Ekstrakt z kory drzewa johimba oddziałuje na ośrodek erekcji w rdzeniu kręgowym oraz działa obkurczająco na naczynia krwionośne, czego efektem jest zwiększona ilość krwi napływająca do ciał jamistych prącia niezbędna do osiągnięcia i utrzymania pełnego wzwodu.

Do osiągnięcia najlepszych efektów w leczeniu zaburzeń erekcji zaleca się stosowanie johimbiny w postaci płynnej z dodatkową suplementacją argininą lub cytruliną, które powodują zwiększoną produkcję tlenku azotu w organizmie i potęgują napływ krwi do stref intymnych. W przypadku zdiagnozowania impotencji u pacjenta lekarz może przepisać chlorowodorek johimbiny D4 w kroplach.

Warto zaznaczyć, że także kobiety mogą przyjmować johimbinę, która poprawi ukrwienie stref intymnych oraz zwiększy wrażliwość na dotyk. Dzięki takiemu działaniu odczuwanie doznań będzie spotęgowane, co znacznie ułatwi osiągnięcie pełnej satysfakcji z życia seksualnego.

Jak stosować johimbinę?

W przypadku gdy nasz poziom otłuszczenia jest wysoki, w początkowym okresie procesu odchudzania powinniśmy skupić się wyłącznie na prawidłowej diecie i aktywności fizycznej. Dodatkową suplementację w postaci johimbiny lub innego spalacza należy zostawić na końcowy etap redukcji, gdy chcemy pozbyć się tłuszczu z najbardziej newralgicznych miejsc.

Johimbina wykazuje bardzo silne działanie, dlatego przed rozpoczęciem stosowania, należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi przeciwwskazaniami oraz zwrócić uwagę na łączenie tego spalacza z innymi stymulantami, takimi jak kofeina.

Aby uniknąć efektów ubocznych wynikających z przedawkowania, należy precyzyjnie dobrać dawkę johimbiny, która wynosi 0.2 mg na każdy kilogram masy ciała. Przykładowo:

 • osoba ważąca 70 kilogramów może przyjmować 14 miligramów johimbiny dziennie;
 • dla osoby ważącej 100 kilogramów dawka dzienna johimbiny wynosi 20 miligramów.

Po ustaleniu indywidualnej dawki i rozpoczęciu suplementacji należy uważnie obserwować reakcję organizmu na podaną substancję i na tej podstawie dokonywać ewentualnych korekt.

1683100

Siła, z jaką johimbina działa na nasz organizm, zależy od ilości CYP2D6 – enzymu odpowiedzialnego za metabolizm leków i innych substancji dostarczanych z zewnątrz. Poziom tego enzymu w naszym organizmie jest uwarunkowany genetycznie. CYP2D6 uczestniczy w transporcie johimbiny w układzie nerwowym.

W przypadku osób mających dużą ilość tego enzymu działanie johimbiny będzie słabiej odczuwalne niż u osób, które posiadają mniej CYP2D6 w organizmie. Niższa zdolność do metabolizowania substancji aktywnych może powodować również zwiększone narażenie na wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem suplementu.

Kiedy przyjmować johimbinę?

Dla osiągnięcia najlepszych efektów dawkę johimbiny należy przyjmować w godzinach porannych na czczo lub na około pół godziny przed zaplanowanym treningiem. Ważne jest, aby podawać johimbinę z dala od posiłków zawierających węglowodany, które znacznie pogarszają wchłanianie tego suplementu. Ze względu na silne właściwości pobudzające należy unikać przyjmowania johimbiny w godzinach wieczornych.

Johimbinę można stosować przez okres 4-6 tygodni. Po tym czasie wzrasta tolerancja organizmu na substancję i należy zrobić przerwę. Innym sposobem przyjmowania jest metoda pulsacyjna polegająca na stosowaniu johimbiny przez dwa tygodnie, po których odstawiamy suplement również na dwa tygodnie i ponawiamy cykl.

Johimbina podana przedtreningowo może zwiększyć wydolność organizmu oraz opóźnić pojawienie się uczucia zmęczenia. Dzięki temu będziemy mogli ćwiczyć dłużej i bardziej intensywnie, co pozytywnie wpłynie na naszą formę.

Działanie niepożądane johimbiny

Podobnie jak wszystkie inne substancje aktywne, które dostarczamy z zewnątrz do naszego organizmu, johimbina może powodować skutki uboczne, które w zdecydowanej większości przypadków wynikają z nadwrażliwości lub przyjmowania zbyt dużych dawek. Do najczęściej występujących skutków ubocznych należy:

 • podwyższone ciśnienie krwi tętniczej;
 • przyśpieszona akcja serca;
 • duszności;
 • drżenie mięśni;
 • bóle i zawroty głowy;
 • nadmierne pobudzenie;
 • zaburzenia snu;
 • nudności i wymioty;
 • wzdęcia;
 • zgaga;
 • brak apetytu.

W niektórych przypadkach przyjmowanie zbyt dużych dawek johimbiny może spowodować również:

 • ataki paniki;
 • halucynacje;
 • stany lękowe;
 • dermatologiczne skutki uboczne (wysypka, zaczerwienienie, świąd, łuszczenie się naskórka).

Przeciwwskazania do przyjmowania johimbiny

Wśród wielu przeciwwskazań do stosowania johimbiny wyróżniamy:

 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • zaburzenia funkcjonowania tarczycy,
 • chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
 • cukrzycę,
 • ciążę i karmienie piersią,
 • choroby wątroby i nerek,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • łagodny rozrost stercza,
 • niedobory czynników krzepnięcia krwi,
 • schizofrenię.

Johimbina może osłabiać działanie niektórych leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia zawierających klonidynę lub guanetydynę. Może również wchodzić w interakcje z antydepresantami, antybiotykami i lekami przeciwhistaminowymi. Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania johimbiny razem z innymi stymulantami, takimi jak kofeina czy efedryna.

Johimbina na odchudzanie – podsumowanie

Johimbina jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych suplementów ułatwiających spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Jednak nawet najlepszy środek nie będzie mógł w pełni zadziałać, jeżeli proces odchudzania nie będzie oparty na prawidłowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Dlatego na samym początku należy zacząć od kontrolowania ilości spożywanych kalorii i pamiętać o codziennych ćwiczeniach. Johimbina przyjmowana we właściwy sposób nie powoduje żadnych poważnych skutków ubocznych. Doskonale nadaje się na końcowe etapy odchudzania do ostatecznego „doszlifowania” sylwetki i zgubienia opornej tkanki tłuszczowej zalegającej na brzuchu, udach oraz pośladkach. Ze względu na to, że johimbina jest bardzo silnym stymulantem, należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania i w żadnym wypadku nie przekraczać zalecanej dawki dziennej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.