Efedryna i jej suplementacja podczas redukcji

Efedryna jest alkaloidem, który jest uzyskiwany z wielu gatunków roślin z rodziny przęślowatych albo wytwarzanych syntetycznie (efedryna HCL). Taka substancja stosowana jest do zwalczania dokuczliwych dolegliwości, które pojawiają się w chorobach dróg oddechowych. Jednak ma ona też grono zwolenników, którzy dążą do wymodelowania sylwetki oraz zredukowania zbędnych kilogramów tłuszczu. Jeśli jesteś ciekaw sprawdź co musisz wiedzieć o efedrynie, poznaj jej działanie, możliwe skutki uboczne oraz opinie na ten temat.

Co to jest efedryna?

Efedryna została wyizolowana z roślin przęślowatych takich jak Ephedra sinica (Ma-huang) i Ephedra equisetina, jest wykorzystywana w medycynie od wielu setek, a także tysięcy lat. Głównie jego środek, który przeciwdziała dolegliwościom układu oddechowego. Leki z efedryna oraz jej słabszym zamiennikiem – pseudoefedryną, są obecnie bardzo liczne na rynku farmaceutycznym jako preparaty, które przeciwdziałają też przeziębieniom, kaszlowi, katarowi oraz zapaleniu zatok. Substancja ta zjednuje sobie też duże zainteresowania pośród osób aktywnych, które uczęszczają na siłownie albo parające się innymi formami sportu. Dążą one do wyszczuplenia oraz wyrzeźbienia sylwetki.

Obok właściwości zbawiennych dla nadwątlonych dróg oddechowych efedryna ma właściwości dopingujące oraz stymulujące spalanie tłuszczu. Z tego powodu stanowi łakomy kąsek dla niejednego amatora modelowania ciała. Warto jednak wiedzieć, że zastosowanie efedryny, szczególnie w większych dawkach, może nieść bardzo negatywne skutki uboczne. Przede wszystkim stanowić może duże obciążenie dla naszego serca, co negatywnie odbija się na psychice oraz prowadzi na drogę uzależnienia oraz wyniszczenia organizmu.

Efedryna i jej działanie

Stymulacja współczulnego układu nerwowego sprawia, że efedryna prowadzi do silnego wyrzutu noradrenaliny oraz adrenaliny, oraz słabszego wyrzutu serotoniny, oraz dopaminy. Na skutek działania występuje przyśpieszenie akcji serca, znaczy wzrost ciśnienia tętniczego oraz zwiększenie tempa przemiany materii czy podwyższenia termo genezy. Dochodzi też do rozszerzenia oskrzeli oraz rozkurczu ich mięśni, stymulacji odruchu oddychania oraz zwężenia naczyń krwionośnych, zmniejszenia wydzielania śluzu w górnych drogach oddechowych. Takie właściwości sprawią, że efedryna jest wykorzystywana w astmie, przeziębieniach, nieżycie nosa oraz w zapaleniu zatok.

Efedryna – efekty

Pobudzenie tych neuroprzekaźników przez efedrynę skutkuje znaczącym wzrostem tempa przemiany materii i podwyższeniem ciepłoty ciała, co przekładać się może na zwiększenie poboru energii wprost z komórek tłuszczowych. Przyśpieszenie rozkładu tkanki tłuszczowej powoduje, że wysokie zdolności termogenne nie są jedynym powodem, dla którego adepci szczupłej sylwetki sięgają po efedrynę. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to, że szczególnie ważna dla osób borykających się z nadmiernym apetytem oraz mającym nawyk podjadania.

Istotnym rezultatem działania efedryny, z punktu widzenia osób, które chcą schudnąć bądź wymodelować sylwetkę jest też jej wpływ na wydolność organizmu oraz pracę mięśni. Odczuwamy w ten sposób wzrost energii, siły, motywacji oraz koncentracji. Możemy również trenować długo oraz intensywnie, nie walczyć przy tym ze zmęczeniem oraz zniechęceniem. Mięśnie są wtedy bardzo podatne na wzrost, a tkanka tłuszczowa na znikanie. Dlatego jest szybciej oraz łatwiej zbudować wysportowaną sylwetkę. Nie zapominajmy też, że efedryna to nielegalny doping. Bardzo dobrze można ją zastąpić legalnym oraz bezpiecznymi suplementami o podobnym działaniu.

Efedryna – skutki uboczne

Nie można powiedzieć, że efedryna nie ma właściwości termogenicznych, które stymulują metabolizm, spalanie tłuszczu oraz usprawniających modelowanie mięśni. Te atuty jednak dość często przysłaniają nam prawdziwy obraz efedryny, który jest nieco gorszy niż w rzeczywistości.

Zażywając efedrynę dla redukcji masy ciała albo w celu poprawy muskulatury na pewno nie wchodzą w grę małe dawki substancji. Częstość stosowania także nie jest niska. Rezultat sprawia, że przez prawie cały czas nasz układ sercowo-naczyniowo jest bardzo obciążony. Może to się przełożyć na takie symptomy jak: przyśpieszenie akcji serca, skoki ciśnienia, zimne poty, drażliwość oraz inne dolegliwości.

Warto też dodać, że nierzadkim nawykiem pośród osób, które suplementują efedrynę jest sięganie po coraz zasobniejsze dawki. Z czasem nasz organizm przyzwyczaja się do substancji oraz nie reaguje z tak wysoką intensywnością. Coraz większe ilości efedryny sprawiają, że zwiększamy ryzyko poważnych problemów zdrowotnych oraz przedawkowania, które może skończyć się tragicznie.

Następne niebezpieczeństwo, które czyha na nas podczas suplementacji efedryny to pewnego rodzaju oszustwo mózgu. Na skutek działania tej substancji wiemy, że mamy mnóstwo siły do spożytkowania. Czujemy napływ mocy, tętnimy potencjałem, który sprawia, że możemy nawet góry przenosić. Gdy poddajemy się tego rodzaju myślom, wielokrotnie fundujemy sobie intensywne oraz ciężkie treningi. Skazujemy wtedy nasze serce na dubeltowe obciążenie. Z jednej strony efedryną z drugiej niebotycznym wysiłkiem fizycznym. Dodatkowo obciążamy też swoje mięśnie, kręgosłup oraz stawy, które w konfrontacji z dużymi obciążeniami odmawiają nam posłuszeństwa.

Nie ulega wątpliwości, że suplementacji efedryny niesie ze sobą znaczne ryzyko dla zdrowia w różnych aspektach. Jeśli zastosujemy ją przez dłuższy czas możemy doprowadzić do wyniszczenia organizmu, poważnych problemów z sercem, psychoz oraz uzależnienia. Szczegółowa lista skutków ubocznych, które mogą wystąpić, kiedy stosujemy efedrynę:

 • Nadciśnienie tętnicze
 • Kołatanie serca
 • Bóle i zawroty głowy
 • Duszności oraz problemy z oddychaniem
 • Drżenie rąk
 • Nadmierna potliwość
 • Uczucie suchości w ustach, gardle oraz nosie
 • Nudności oraz wymioty
 • Problemy z oddawaniem moczu
 • Problemy z erekcją
 • Obniżenie poziomu libido
 • Zmiany skórne: wysypki, przebarwienia skóry
 • Bezsenność
 • Nadpobudliwość, nerwowość
 • Lęki, rozkojarzeniem, zaburzenia psychiczne w tym manie, paranoje
 • Uzależnienie psychiczne.

Efedryna – opinie konsumentów

Czy warto sięgnąć po efedrynę? Według opinii z Internetu efedryna jest bardzo efektowna, zwłaszcza w połączeniu z kofeiną oraz aspiryną, czyli mieszanką ECA. Obecna jest ona w kultowym spalaczu T5. Jednak według wielu osób, które specjalizują się w suplementacji. Spalacze w dzisiejszych czasach z efedryną są nieporównywalnie mniej skutecznie niż te, które kiedyś gościły na rynku.

Problemem jest fakt, że nie zawierają już czystej efedryny, ale wyciągi z roślin z rodziny Ephedra. Są one często pozbawione kluczowego alkaloidu albo zawierają jego znikome ilości. Wielu adeptów siłowni stwierdziło, że na rynku jest dziś wiele lepszych spalaczy tłuszczu niż te, które zawierają efedrynę, która tylko udaje efedrynę, a tak naprawdę ma z nią bardzo mało wspólnego.

efedryna rozsypana na stole

Efedryna a odchudzanie

Efedryna może znacznie przyśpieszyć nasze dążenia do szczupłej, wymodelowanej sylwetki. Jest to jednak substancja niebezpieczna dla zdrowia, która zrobić nam może więcej złego niż dobrego. Musimy więc na nią uważać. Trzeba wziąć też pod uwagę trudną kwestię dostępności efedryny w preparatach dla trenujących. Z uwagi na kwestie prawne oraz wycofanie suplementów diety z efedryną z legalnego obrotu spotkać można je na naszym rynku rzadko. Jeśli się już pojawią, zawsze pojawia się pytanie: Czy rzeczywiście jest zawarta tam efedryna, czy może jakieś inne stymulanty o zbliżonym działaniu?

Niestety tak naprawdę nigdy jesteśmy świadomi tego, co kupujemy. Zawsze zdarzyć się może, że płacąc za spalacz z efedryną, otrzymamy suplement o niejasnym składzie oraz słabej skuteczności. Dla osób, które nie chcą ryzykować zdrowia oraz pieniędzy, świetną alternatywą mogą być legalne oraz bezpieczne spalacze, które zawierają sprawdzone substancje roślinne o działaniu zbliżonym do efedryny. Jedną z nich jest synefryna, która jeśli znajdzie się w towarzystwie kofeiny oraz innych substancji, które przyśpieszają redukcję może zdziałać równie dużo co efedryna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.