Czym jest prostata i jak o nią dbać

badanie prostaty

Dbałość o zdrowie jest obowiązkiem każdego, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż u tych drugich niestety różnie z tym bywa. Panowie bardzo często lekceważą dopadające ich schorzenia i inne dolegliwości, co niesie ze sobą dalsze konsekwencje, a skutki ich bagatelizowania nierzadko okazują się tragiczne. Mężczyznę, zwłaszcza w średnim wieku i starszego, może spotkać wiele chorób, dotyczących różnych układów i narządów organizmu, a jedną z nich są problemy z prostatą, nazywaną także gruczołem stercza albo gruczołem krokowym.

Przyczyny pogorszenia zdrowia u mężczyzn

Powiedzmy sobie szczerze, że większość mężczyzn nawet nie próbuje we właściwy sposób zadbać o swoje zdrowie. Lekceważą nie tylko choroby, których zazwyczaj nawet nie chcą leczyć, ale i zalecenia lekarzy albo dietetyków odnośnie do zmiany dotychczasowego trybu życia. Widać to niestety w statystykach zgonów, które, mimo że w ostatnim czasie nieco się polepszyły, nadal pokazują, że panowie żyją krócej od płci przeciwnej.

W przeważającej większości przypadków sami są temu winni, a najczęstsze zaniedbania, jakie do tego prowadzą to:

 • niewłaściwa dieta, o której w przypadku panów napisano już całe tomy. Większość jednak nigdy nie przyzna, że to, co jedzą, jest dalekie od wskazówek dietetyków, pełne niezdrowych tłuszczów trans, cholesterolu, konserwantów oraz gigantycznych ilości cukru i soli. Brakuje w tym jednocześnie najważniejszych składników odżywczych, witamin i minerałów, w tym i tych, szczególnie polecanych dla mężczyzn. Wszystko to staje się przyczyną nadwagi albo wręcz patologicznej otyłości, chorób serca i układu krążenia, powoduje też zapalenie gruczołu krokowego o podłożu bakteryjnym albo jego przerost. Ma prawie natychmiastowy negatywny wpływ na potencję, utrudniając także osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej, mocnej erekcji;
 • siedzący tryb życia, mimo że aktywność fizyczna to jedna z podstaw długiego zachowania zdrowia i pełnej sprawności seksualnej. Brak ruchu także staje się powodem gwałtownego wzrostu wagi i schorzeń układu krwionośnego, przede wszystkim zagrażającego życiu nadciśnienia tętniczego i miażdżycy;
 • alkohol i palenie papierosów, dwie używki niemal całkowicie rujnujące nie tylko męskie zdrowie, a skutki ich nadużywania odczuwa także prostata.

Czym jest prostata

gruczoł prostaty schemat

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak dbać o prostatę, powinniśmy przedtem dowiedzieć się, czym właściwie jest gruczoł krokowy i jakie istotne funkcje pełni w organizmie. Prostata to gruczoł występujący wyłącznie w męskim układzie moczowo-płciowym, którego wzrost warunkuje odpowiedni poziom testosteronu, zbudowany z dwóch płatów połączonych tzw. węziną. Położony jest w dolnej części miednicy mniejszej, pod pęcherzem moczowym, otacza cewkę moczową, a tylną częścią dotyka okolic odbytnicy.

Mimo że jest wielkości zaledwie owocu kasztana, długości średnio 3,5 cm, wysokości 2,5 cm i szerokości około 4 cm, to jego znaczenia nie da się zbagatelizować, odpowiada między innymi za płodność, produkuje bowiem płyn nasienny, w którym poruszają się plemniki. Drugą ważną funkcją, jaką pełni, jest umożliwienie ejakulacji, czyli wytrysku, kontroluje pracę decydujących o tym mięśni gładkich.

Choroby gruczołu krokowego

Gruczoł krokowy rozwija się przez całe życie mężczyzny, największą wydajność osiągając około 30 roku życia, z czasem jednak jego aktywność zaczyna słabnąć. Panowie w średnim wieku, około 45 – 50 lat muszą liczyć się z jego powiększeniem, co nie pozostaje bez wpływu na dalsze zdrowie i kondycję seksualną.

Przerost prostaty

Przerost gruczołu krokowego to główne, najpowszechniejsze schorzenie stercza, które, jak pokazują oficjalne statystyki, dotyczy już niemal 50 procent panów kończących 60 lat, a u starszych, w wieku 70 – 80 lat, liczba zdiagnozowanych przypadków przekracza nawet 80 procent. Przyczyną rozwoju tej choroby jest obniżenie poziomu testosteronu, także postępujące wraz z wiekiem, powodujące rozrost tkanek gruczołu, a jej charakterystyczne i najczęstsze objawy to:

 • częstomocz, konieczność kilkakrotnie częstszego oddawania moczu, nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy, co zakłóca wypoczynek i utrudnia regenerację;
 • przerywany, słaby strumień moczu świadczący o tym, że powiększająca się prostata naciska na cewkę moczową powodując jej postępujące zwężenie;
 • uciążliwe uczucie ciągłego parcia na pęcherz moczowy, odczuwalne nawet, gdy jest opróżniony;
 • tworzenie się kamieni w układzie moczowym, spowodowane trudnościami z opróżnieniem pęcherza, co przy braku odpowiedniego leczenia może skończyć się nawet zakażeniem dróg moczowych albo ostrą niewydolnością nerek;
 • kłopotliwe, powodujące uczucie wstydu nietrzymanie moczu i pojawienie się w nim krwi, mogące świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym.

Rak prostaty

Zaniedbania i niekontrolowanie stanu zdrowia swojego gruczołu krokowego mogą prowadzić nie tylko do jego przerostu, ale i do szczególnie groźnego raka prostaty. Ryzyko zachorowania również wzrasta z wiekiem mężczyzny, ale przyczyny jego powstania są zróżnicowane, a mogą to przyspieszyć następujące czynniki chorobotwórcze:

 • wspomniana zła dieta, w której dominują produkty wysoko przetworzone, duże ilości czerwonego mięsa, tłuszcze nasycone, a brak w niej z kolei witamin C i E, będących antyoksydantami usuwającymi z organizmu rakotwórcze wolne rodniki;
 • skłonności genetyczne, nie tyle dziedziczenie jej po starszym pokoleniu swojej rodziny, ale gdy ojciec lub dziadek chorowali w przeszłości na nowotwór gruczołu krokowego, to syn lub wnuk także muszą się z tym liczyć. O wiele częściej występuje u nich mutacja genu BRCA1 za to odpowiedzialnego;
 • wiek, a w grupie ryzyka znajdują się mężczyźni powyżej 40 roku życia i starsi. Warto także pamiętać, że nie jest to choroba osób młodszych, które praktycznie na nią nie zapadają;
 • rasa, a jak wykazały badania, nowotwory prostaty o wiele częściej spotykają czarnoskórych mieszkańców Afryki i obu Ameryk niż Europejczyków albo Azjatów.

Objawy raka prostaty narastają stopniowo, początkowo nie są zbyt mocno odczuwalne, lecz niepokój powinno już wzbudzić silne parcie na pęcherz, bóle przy oddawaniu moczu, czy trudności z opróżnieniem pęcherza. Nie ma co oczywiście od razu wpadać w panikę, trzeba dalej obserwować swój organizm i udać się do lekarza, kiedy wystąpią inne objawy mogące świadczyć o rozwijającej się chorobie:

 • częstomocz, podobnie jak przy przeroście prostaty;
 • pojawienie się krwi w moczu oraz w spermie;
 • silne bóle krocza, o nasileniu utrudniającym normalne poruszanie się;
 • odczuwanie bólu podczas wytrysku;
 • zaburzenia erekcji;
 • zastój moczu w pęcherzu, prowadzący właśnie do niewydolności nerek albo kamicy;
 • bóle pleców, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, oraz podbrzusza;
 • ucisk na rdzeń kręgowy, występujący w przypadku przerzutów zmian nowotworowych do kręgosłupa, osłabiający czucie w kończynach dolnych;
 • obrzęki nóg, wynik ucisku rozrastających się komórek rakowych na układ krwionośny i węzły chłonne.

Jak dbać o prostatę – najlepsze, sprawdzone metody

suszone saw palmetto

Skoro wiemy już, jakie poważne zagrożenia niosą ze sobą możliwe choroby gruczołu stercza, nadszedł czas, dowiedzieć się, jak dbać o prostatę, aby skutecznie ich uniknąć. Istnieje wiele, mniej lub bardziej skutecznych metod wartych zastosowania, ale pierwsze, co bezwzględnie należy zrobić, to odwiedzić lekarza, bo tylko on może zlecić odpowiednie badania potwierdzające lub wykluczające wstępną diagnozę.

Ich przeprowadzenie jest zresztą zalecane każdemu mężczyźnie po 40 roku życia, ale jak to zwykle bywa, większość o ewentualnych nieprawidłowościach dowiaduje się dopiero w momencie wystąpienia pierwszych objawów opisanych powyżej chorób. Jeśli zaś chodzi o ich leczenie i profilaktykę, to jeśli nie są zbyt nasilone, warto zwrócić się na początek ku naturalnym metodom, a dopiero gdy one okażą się nieskuteczne, sięgnąć po farmaceutyki. Zachowanie pełni zdrowia prostaty aż do późnej starości z pewnością ułatwi:

Zmiana diety

Właściwie zbilansowana dieta korzystnie wpływa na zminimalizowanie ryzyka przerostu prostaty oraz złagodzenie jego objawów, jeśli już zachorowaliśmy. Wspomoże jednocześnie leczenie, zwłaszcza kiedy usuniemy z niej szkodliwe produkty:

 • wysoko przetworzone, pełne sztucznych wypełniaczy i konserwantów, niektórych nawet rakotwórczych;
 • napoje gazowane, przede wszystkim te, słodzone syropem fruktozowo-glukozowym albo rafinowanym cukrem;
 • niezdrowe przekąski np. pełne soli czipsy;
 • pieczywo i inne produkty z pszennej białej mąki;
 • tłuste mięso i wszystkie robione z niego przetwory;
 • niektóre gatunki nabiału, pełnotłuste sery, masło, tłuste jogurty i chude, odtłuszczone mleko;
 • używki, wspominany alkohol, mocna kawa i czarna mocna herbata.

Zamiast nich w codziennym menu powinny się znaleźć:

 • duże ilości warzyw i owoców, najbogatszego źródła witamin i innych składników odżywczych. Z warzyw polecane są pomidory, czerwona papryka, brukselka, marchew, jarmuż, kapusta i szpinak. Owoce zalecane przy problemach z prostatą to z kolei cytrusy, arbuzy, winogrona, maliny, truskawki i awokado;
 • zdrowe tłuszcze np. oliwa z oliwek, lecz tylko extra virgin z pierwszego tłoczenia;
 • tłuste ryby, źródło wartościowych kwasów tłuszczowych Omega – 3 i Omega – 6;
 • pieczywo i makarony pełnoziarniste, dostarczające błonnik niezbędny do prawidłowego trawienia;
 • brązowy ryż i kasza gryczana;
 • rośliny strączkowe, przede wszystkim fasola;
 • orzechy;
 • zielona herbata, yerba mate, duże ilości niegazowanej wody mineralnej.

Większa aktywność fizyczna i seksualna

Oczywiście nikt tu nie zamierza namawiać statecznych panów po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce do wyczynowego uprawiania sportu, ale pewne formy aktywności fizycznej są jak najbardziej wskazane. Dobre efekty dają ćwiczenia na mięśnie Kegla, codzienne spacery, nordic walking, pływanie, spokojny jogging oraz rekreacyjna jazda na rowerze.

Nie zapominajmy również o aktywności seksualnej, nawet przy dolegliwościach gruczołu krokowego. Badania wykazują, że mężczyźni regularnie współżyjący są mniej na nie narażeni, a ryzyko przerostu stercza zmniejsza się u nich o blisko 30 procent.

Stosowanie kuracji ziołowych

Skuteczności ziołolecznictwa, czyli fitoterapii, w leczeniu i profilaktyce różnych chorób nie można wiele zarzucić, a rośliny o potwierdzonych właściwościach prozdrowotnych znajdują zastosowanie od tysięcy lat. Sprawdzają się doskonale także w przypadku łagodnego przerostu prostaty, nazywanego w skrócie BPH (Benign Prostatic Hyperplasia), a zioła, nie tylko egzotyczne, ale i pochodzące z naszych łąk lub ogrodów, takie jak:

 • pokrzywa, o wyjątkowo szerokich właściwościach leczniczych, powstrzymująca np. łysienie, przyspieszająca wzrost nowych włosów. Zawarte w niej witaminy i składniki mineralne chronią także przed nowotworami, chorobami serca, przeciwdziałają agregacji płytek krwi, regulują gospodarkę hormonalną, w tym i poziom testosteronu, podwyższają jakość nasienia;
 • wierzbownica drobnokwiatowa, rosnąca praktycznie w całej Europie, również w naszym kraju, usuwająca z organizmu wolne rodniki, dbająca o właściwe ilości hormonów, łagodząca objawy towarzyszące przerostowi gruczołu krokowego, obrzęki i stany zapalne, przeciwdziałająca jednocześnie ich nawrotowi;
 • palma sabałowa, znana także jako saw palmetto, kolejna roślina o wielopłaszczyznowym zastosowaniu leczniczym, także sprawdzająca się w przypadku leczenia. Zapobiega przekształcaniu się testosteronu w jego szkodliwą odmianę, dihydrotestosteron (DHT), który także może powodować przerost prostaty.

Źródła:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.