Boostery testosteronu – czym są, jakie mają właściwości?

Boostery testosteronu

Testosteron jest organicznym związkiem chemicznym z grupy hormonów androgennych. Odpowiedzialny jest za kształtowanie się wtórnych cech płciowych.

W organizmie człowieka testosteron jest produkowany w jądrach, a konkretnie w komórkach śródmiąższowych. Niewielkie ilości są wytwarzane przez korę nadnerczy oraz jajniki u kobiet.

Niski poziom testosteronu jest przyczyną wielu zaburzeń i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, objawy obejmują trudności z uzyskaniem erekcji, spadek popędu seksualnego, pogorszenie gęstości mineralnej kości, złe samopoczucie oraz trudności w rozwijaniu masy mięśniowej.

Jak testosteron wpływa na nasze życie, jaki jest jego optymalny poziom oraz jak możemy go podnieść, stosując naturalne suplementy diety? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarte są w poniższym artykule.

Testosteron – charakterystyka

Prawidłowy poziom testosteronu ma ogromne znaczenie dla sportowców, gdyż zdecydowanie ułatwia rozwijanie siły i budowanie atletycznej sylwetki. Nasze treningi są bardziej efektywne i po prostu sprawiają więcej przyjemności. Odpowiedni poziom tego hormonu podnosi naszą pewność siebie, dodaje energii do działania, poprawia nastrój i samopoczucie.

1810640

Testosteron wpływa na wiele bardzo ważnych funkcji ludzkiego organizmu, w tym:

 • rozwój kości i masy mięśniowej;
 • kształtowanie płci i cech płciowych;
 • wytwarzanie się wtórnych cech płciowych tj.: budowa ciała, głos, owłosienie;
 • produkcję spermy;
 • sprawność seksualną.

Prawidłowy poziom testosteronu u dorosłego mężczyzny wynosi co najmniej 300 nanogramów na decylitr krwi (ng/dl). Jeżeli wynik badania wskazuje niższą wartość, mogą pojawić się objawy niedoboru testosteronu.

Jakie są objawy niskiego poziomu testosteronu?

Poziom testosteronu we krwi zaczyna się stabilizować pod koniec okresu dojrzewania, a następnie powoli się obniża. Szacuje się, że nawet 20 procent mężczyzn doświadcza problemów zdrowotnych związanych z niskim stężeniem testosteronu we krwi. Problem ten pojawia się najczęściej u osób, które ukończyły czterdziesty rok życia. Jednak nie jest to regułą. Zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego mogą dotknąć również młodsze osoby.

Czynnikami mogącymi wpływać na przyśpieszenie pojawienia się objawów zespołu niedoboru testosteronu są:

 • niezdrowy tryb życia (zła dieta i brak ruchu);
 • nadużywanie alkoholu lub narkotyków;
 • częste narażenie na działanie stresu;
 • wysoki poziom cholesterolu;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • zaburzenia funkcjonowania tarczycy;
 • stosowanie sterydów anabolicznych.

Najczęściej występującymi objawami zespołu niedoboru testosteronu (TDS – testosterone deficiencysyndrome) są:

Spadek siły i masy mięśniowej

Testosteron odgrywa kluczową rolę w budowaniu mięśni, a jego niski poziom może spowodować spadek ich masy oraz siły. Zespół niedoboru testosteronu odczuwalnie pogarsza naszą wydolność oraz osłabia zdolność do podejmowania wysiłku.

Zaburzenia funkcji seksualnych

Obecność testosteronu jest niezbędna do wytwarzania tlenku azotu, który rozpoczyna szereg procesów chemicznych wywołujących wzwód. Przy bardzo niskim poziomie hormonu, uzyskanie gotowości seksualnej może się okazać niemożliwe. Testosteron jest prekursorem produkcji spermy, a jego niskie wartości mogą pogorszyć jakość nasienia oraz zmniejszyć ilość i ruchliwość plemników, co może prowadzić do impotencji. Mężczyźni mający niedostateczną ilość testosteronu odczuwają znaczny spadek pożądania seksualnego, co skutkuje zmniejszeniem częstotliwości stosunków, a nawet całkowitą niechęcią do zbliżeń.

Osłabienie kości

Testosteron uczestniczy w produkcji osteoblastów budujących kości i utrzymujących ich prawidłową gęstość mineralną. Zbyt małe stężenie męskiego hormonu we krwi, może doprowadzić do osłabienia struktury kostnej i pojawienia się objawów osteoporozy.

Zwiększony poziom tkanki tłuszczowej

Zmniejszenie stężenia testosteronu we krwi może prowadzić do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej na skutek wzmożonej aktywności estrogenu. W niektórych przypadkach uwarunkowanych predyspozycjami genetycznymi dochodzi do ginekomastii, czyli uczucia dyskomfortu w obrębie gruczołów piersiowych.

Brak energii

Bardzo odczuwalnym objawem zespołu niedoboru testosteronu jest permanentne osłabienie, spadek energii życiowej, brak wiary we własne możliwości, niechęć do podejmowania działania, huśtawki nastroju, podenerwowanie i rozdrażnienie. Pojawia się rozkojarzenie, pogarszające zdolność do zapamiętywania i koncentracji.

Leczenie niskiego poziomu testosteronu

Jeżeli mężczyzna odczuwa jakiekolwiek objawy mogące sygnalizować TDS, powinien zasięgnąć porady lekarza, który na podstawie wywiadu medycznego z pacjentem i przeglądu wszystkich symptomów zleci wykonanie badania krwi, którego wynik pozwoli określić poziom stężenia testosteronu i postawić odpowiednią diagnozę.

W niektórych przypadkach konieczne może się okazać zastosowanie terapii zastępczej syntetyczną formą testosteronu. Leczenie polega na dostarczaniu hormonu drogą iniekcji domięśniowej raz na 4 – 6 tygodni w zależności od dawki i rodzaju estru.

Terapia ta jest bardzo skuteczna, lecz nie pozbawiona skutków ubocznych, które mogą obejmować:

 • zahamowanie produkcji testosteronu przez jądra;
 • trądzik;
 • zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów;
 • spadek jakości nasienia;
 • ryzyko wystąpienia ginekomastii.

Naturalne metody podnoszące poziom testosteronu

Obawiając się skutków ubocznych terapii środkami farmakologicznymi, możemy wybrać naturalne metody zwalczające niedobór testosteronu. Zmiana stylu życia poprzez wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej i zdrowej, bogatej w cenne składniki odżywcze diety przynosi korzyści nie tylko dla układu hormonalnego, ale dla całego organizmu, a dodatkowo może poprawić estetykę naszej sylwetki.

Bardzo przydatne mogą się okazać naturalne suplementy diety. Popularne boostery testosteronu zalecane są wszystkim mężczyznom odczuwającym lekkie przemęczenie, narażonym na działanie stresu oraz mającym problemy z zasypianiem. Składniki tych preparatów wykazują skuteczność w poprawianiu nastroju i samopoczucia. Mogą również pomóc osobom ćwiczącym, które mają trudności w zdobywaniu masy mięśniowej.

Jak działają boostery testosteronu?

Boostery testosteronu w przeciwieństwie do środków farmakologicznych nie ingerują agresywnie w układ hormonalny oraz nie powodują niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych. Są to produkty oparte na całkowicie naturalnym składzie, najczęściej ziołowym, które w bezpieczny sposób umożliwiają podniesienie poziomu testosteronu do prawidłowych wartości.

1879504

Osoby regularnie stosujące suplementację naturalnymi boosterami testosteronu, mogą odnieść wiele korzyści, które obejmują:

 • zwiększony popęd seksualny;
 • przyrost masy mięśniowej i siły;
 • znaczna poprawa jakości snu;
 • poprawa samopoczucia;
 • wzrost energii życiowej.

Rodzaje boosterów testosteronu

Boostery zazwyczaj zawierają następujące składniki pochodzenia naturalnego: longjack, tribulus territris, kozieradkę pospolitą i kwas d-asparaginowy. Niektóre preparaty zostały wzbogacone zawartością ZMA, czyli kombinacji cynku, magnezu i witaminy B6. Takie połączenie potęguje działanie produktu oraz sprzyjają podniesieniu jakości snu. Jak wiadomo, jakość snu w ogromnym stopniu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Wszelkie zaburzenia zasypiania oraz bezsenność zwiększają poziom kortyzolu i greliny, które hamują wydzielanie testosteronu.

Większość dostępnych na rynku boosterów zawiera następujące składniki:

Saw Palmetto (palma sabałowa) jest rośliną porastającą tereny Ameryki Północnej. Wartość terapeutyczną jej owoców docenili już wieki temu rdzenni amerykanie. Palma sabałowa to prawdziwe bogactwo fitosteroli, które wykazują skuteczność w zwalczaniu skutków nadmiernej aktywności dihydrotestosteronu. Wysoki poziom DHT jest powodem wystąpienia niedoborów testosteronu, przerostu gruczołu krokowego oraz łysienia androgenowego. Naturalne wzmacniacze testosteronu oparte na ekstrakcie z owoców palmy sabałowej efektywnie wspierają pracę męskiego układu hormonalnego, redukują ryzyko wystąpienia dysfunkcji prostaty oraz przywracają sprawność seksualną.

Tribulus Terrestris, czyli buzdyganek naziemny to roślina stosowana od wieków w tradycyjnej medycynie ludowej szczególnie w Europie oraz w Azji. Zawiera saponiny steroidowe wykazujące silne właściwości afrodyzyjne. Mechanizmem działania tych związków jest pobudzenie wytwarzania tlenku azotu w organizmie powodującego rozszerzenie ciał jamistych prącia, ułatwiając osiągnięcie erekcji oraz zwiększenie produkcji testosteronu. Tribulus odczuwalnie podnosi zdolności wysiłkowe oraz usprawnia funkcje seksualne.

Kwas D-asparaginowy (DAA) to związek chemiczny z grupy aminokwasów będący odmianą kwasu L-asparaginowego. Wytwarzany jest przez jądra, przysadkę mózgową i podwzgórze. DAA wykazuje szereg właściwości. Głównym działaniem tej substancji jest wpływ na uwalnianie hormonu wzrostu i hormonu luteinizującego, który stymuluje jądra do produkcji testosteronu. Uaktywnia procesy anaboliczne, prowadzące do wzrostu muskulatury, pozytywnie wpływa na sprawność seksualną, usprawnia procesy myślowe oraz wykazuje działanie oczyszczające organizm z toksyn. DAA jest jednym z najskuteczniejszych niesterydowych boosterów testosteronu dostępnych na rynku.

Maca jest rośliną kapustną porastającą górskie tereny Ameryki Południowej. Jej korzeń zawiera szereg składników aktywnych, które korzystnie wpływają na funkcje psychofizyczne. Suplementacja korzeniem maca jest polecana wszystkim intensywnie ćwiczącym sportowcom, którzy poszukują naturalnych metod wsparcia swojego wysiłku. Najważniejsze właściwości tej rośliny to: zwiększenie zdolności adaptacyjnych organizmu na przeciążenia treningowe, wzmacnianie odporności, redukowanie zmęczenia oraz wspomaganie sprawności seksualnej.

Kozieradka pospolita to roślina, która oprócz walorów kulinarnych oferuje bogactwo składników aktywnych pozytywnie wpływających na organizm. Zawarte w niej saponiny steroidowe stymulują uwalnianie hormonów anabolicznych (testosteron, DHEA, hormon wzrostu), pobudza organizm do wzmożonego wydzielania tlenku azotu oraz zwiększa syntezę białek w mięśniach, co może skutkować wzrostem beztłuszczowej masy ciała oraz poprawą zdolności seksualnych.

Tongkat Ali, znana także pod nazwą Longjack to roślina azjatycka posiadająca właściwości wykorzystywane w naturalnej medycynie wschodniej. Wykazuje skuteczność w leczeniu zespołu niedoboru testosteronu oraz zwalcza zaburzenia funkcji seksualnych. Związki aktywne rośliny promują wytwarzanie energii komórkowej ATP, zwiększają wydolność treningową oraz wspierają rozwój muskulatury.

Jak stosować boostery testosteronu?

Przed rozpoczęciem kuracji jakimkolwiek suplementem należy zapoznać się ze sposobem użycia dołączonym do każdego opakowania. Przyjmowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta gwarantuje uzyskanie pozytywnego efektu. Niektóre boostery zawierają dodatkowe składniki promujące głęboki i zdrowy sen, dlatego warto je stosować wieczorem, aby wspomóc zasypianie. Inne, takie jak tribulus terrestris, wzmacniają doznania seksualne, mogą być zatem stosowane tuż przed stosunkiem. Warto zaznaczyć, że suplementację tego typu produktami powinni rozważać wyłącznie dorośli mężczyźni, po zakończeniu okresu dojrzewania, odczuwający lekkie objawy spadku stężenia testosteronu. W przypadku gdy niedobór jest zbyt duży, naturalne produkty mogą nie przynieść zadowalających rezultatów. Dlatego, ostateczną decyzję o sensowności stosowania preparatu należy podjąć na podstawie wyników badania krwi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.